تابلو برق‌های صنعتی در واقع شبکه‌های گسترده‌ای هستند که شامل مجموعه‌ای از سیم‌ها و کابل‌های برق هستند که در مصارف صنعتی مانند کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و همچنین مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه در صنعت تابلو برق‌های صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسیار پرکاربرد هستند.

برای بهره‌مندی از خدمات نصب، مونتاژ و ساخت تابلو برق، می‌توانید با شماره تلفن 87700210 تماس حاصل فرمایید و سفارش خود را ثبت کنید.
ویدیو آموزشی رایگان نصب و مونتاژ تابلو برق صنعتی
در این ویدیو آموزشی یک ساعته که توسط مجموعه فنی مهندسی نیک صنعت به صورت کاملا رایگان تهیه شده است، با اصول نصب و راه اندازی تابلو برق صنعتی آشنا شوید و با نکات بسیار کلیدی در هنگام مونتاژ این تجهیزات آشنا بشوید:
خدمات نصب و مونتاژ تابلو در نیک صنعت
شرکت نیک صنعت تجربه بسیار بالایی در زمینه انجام پروژه‌های صنعتی دارد، بخشی از خدمات بخش فنی مجموعه نیک صنعت به جمع آوری تابلو برق صنعتی اختصاص می‌یابد، در صورتی که قصد دارید از خدمات نصب و مونتاژ تابلو برق صنعتی توسط تیم فنی نیک صنعت را دارید، با شماره تلفن 87700210 تماس حاصل فرمایید.
چکیده‌ای از پروسه مونتاژ و ساخت تابلو برق صنعتی
شناسایی ملزومات تابلو و تجهیزات داخل آن
قبل از اینکه بخواهیم استارت مونتاژ تابلو برق را بزنیم، باید با توجه به نیاز‌ و محدویت‌های پروژه که در مرحله اول بررسی نمودیم، می‌باسیت ابتدا ابعاد ایده عال تابلو را انتخاب کنیم، سپس باید بررسی کنیم که چه قطعاتی قرار است در تابلو برق استفاده بشود، موارد زیر بخشی از قطعات پرتکرار در تابلو برق‌های صنعتی هستند:

PLC
HMI
کنتاکتور
انواع کلید‌ها (کلیداتوماتیک، محافظ جان، حرارتی، هوایی و …)
سافت استارتر
بیمتال
رله
فیوز
تایمر
ترانس جریان
ترانس راه اندازی
فن و فیلتر تابلویی
سنسور
چراغ

هرکدام از قطعات ذکر شده، با توجه به نیاز پروژه می‌بایست انتخاب شوند.
آماده سازی نقشه جانمایی و ایزومتریک
طراحی نقشه ایزومتریک و جانمایی، اولین مرحله شروع ساخت و مونتاژ تابلو برق صنعتی است و بدین صورت انجام می‌شود، این جانمایی می‌تواند بسته به نیاز پروژه متفاوت باشد.
مونتاژ قطعات بر روی سینی تابلو برق
در این مرحله، سینی تابلو را از بدنه تابلو برق جدا کرده و صورت مجزا، مونتاژ قطعات داخل تابلو برق را آغاز می‌کنیم، در ابتدا می‌بایست فرآیند داکت کشی سینی تابلو را انجام دهیم، پس از آن ریل مربوطه نصب می‌شود، پس از اتمام نصب ریل روی سینی تابلو برق، باید جانمایی قطعات داخل تابلو را مشخص کنیم و پس از آن اقدام به قرار دادن قطعات روی تابلو می‌شویم که به برخی از آنها در قسمت بالا پرداختیم.
سپس پس از جاگذاری تمامی قطعات مورد نیاز برای راه اندازی پروژه، پروسه سیم کشی (وایرینگ) تابلو صورت می‌گیرد که به نحوی می‌توان گفت که مرحله وایرینگ نسبت به دیگر مراحل ذکر شده، به نسبت سنگین‌تر و طولانی‌تر است. پس از اتمام مرحله سیم کشی تابلو، مرحله نظافت تابلو و بادیگری داخل تابلو می‌باشد تا بتوانیم نظم داخل تابلو برق را حفظ کنیم، در آخر، برای جلوگیری از گمراهی اپراتور، روی قطعات آن لیبل گذاری انجام می‌شود.
آماده سازی بدنه تابلو برق
بسته به نیاز پروژه ممکن است که بر روی بدنه تابلو برق نیز قطعات وجود داشته باشد که می‌تواند شامل چراغ، کلید، HMI و … شود، از این رو می‌بایست قبل از انتقال سینی تابلو برق در داخل تابلو برق، برش‌های مربوط را روی بدنه تابلو انجام دهیم، پس از آن سینی تابلو را به بدنه منتقل می‌کنیم و روی آن نصب می‌کنیم پس از آن فرآیند نصب تجهیزات روی بدنه را انجام می‌دهیم.
تست کنترل کیفیت (QC)
پس از پایان کار مونتاژ تابلو برق، قبل از ارسال آن، باید انواع تست‌های فنی تابلو برق را انجام دهیم تا از سلامت و کیفیت قطعات داخل آن و همچنین وایرینگ اطمینان حاصل فرماییم.
مزایای استفاده از تابلو برق صنعتی
نصب تابلو برق در صنایع مختلف از کاربرد‌های بسیار زیادی بهره‌مند است که به برخی از آنها در ادامه می‌پردازیم:

کنترل بهتر و کارایی بالاتر: تابلوهای برق امکان کنترل دقیق تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی را فراهم می‌کنند. این امکان به صنایع کمک می‌کند تا عملکرد دقیق‌تر و بهتری داشته باشند.
ایمنی بالا: نصب تابلوهای برق صنعتی به ایمنی فضاهای کاری کمک می‌کند. این تابلوها معمولاً دارای قابلیت‌های ایمنی مانند قطع خودکار برق در صورت بروز مشکلات یا اختلالات هستند.
کاهش خطرات و حوادث: با کنترل دقیق تجهیزات و جلوگیری از اختلالات برق، تابلوهای برق به کاهش خطرات ناشی از حوادث برقی کمک می‌کنند.
بهره‌وری انرژی: استفاده از تابلوهای برق هوشمند و مدیریت بهینه برق، منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بهبود بهره‌وری انرژی می‌شود.
سرویس و نگهداری آسانتر: نصب تابلوهای برق صنعتی باعث می‌شود که سرویس و نگهداری تجهیزات برقی به شکل ساده‌تر و کارآمدتری انجام شود.
ادامه‌پذیری و توسعه‌پذیری: تابلوهای برق امکان اضافه کردن و توسعه دادن سیستم‌های برقی را بدون نیاز به تغییرات بزرگ فراهم می‌کنند.

با توجه به این مزایا، استفاده از تابلوهای برق صنعتی امری بسیار حیاتی و اساسی برای صنایع و فضاهای کاری است و روز به روز به اهمیت استفاده از این تجهیزات افزوده می‌شود.
نتیجه گیری
امروزه تابلو برق‌ها کاربرد‌های بسیار زیادی در صنعت ایران دارند و هر روزه، نیاز به تابلو برق در صنعت کشورمان و همچنین ایران، بیشتر و بیشتر حس می‌شوند.