شبکه های ارتباطی از اهمیت بسیار بالایی در تجهیزات صنعتی زیمنس برخودار هستند که شبکه Drive Cliq، یکی از بااهمیت ترین و کاربردی ترین آنهاست. در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع شبکه درایو کلیک در اینورتر های برند زیمنس بپردازیم و مزایای استفاده از این شبکه و همچنین کاربردهای آنرا بررسی کنیم.

Drive CLIQ چیست؟

شبکه DRIVE-CLIQ در واقع مخفف کلمه Drive Component Link with IQ ( شبکه داخل درایو با مولفه هوشمند ) می‌باشد و یک شبکه داخلی بین کنترلر و درایو و سروموتور و مبدل های انکودر و کارتهای I/O  خاص در سری SINAMICS  زیمنس می باشد. این شبکه بین PLC  و درایو برقرار نمی باشد و فقط بین ادوات  کنترلر، درایو، ماژول های تغذیه DC، سروموتور، مبدل های انکودر و کارتهای I/O  خاص در سری سینامیکس استفاده می‌شود و لایه فیزیکی این شبکه همانند شبکه اترنت و یا پروفینت می باشد اما پروتکل آن مانند آنها نیست.

Drive CLIQ چیست؟

انواع کابل های مورد استفاده در شبکه درایو کلیک Drive CliQ

کابل معمولی بدون تغذیه 24 ولت

این کابل از 4 پین استفاده می‌کند و می‌توان آن را طبق pin out  مربوطه ساخت . از این کابل بین کنترلر و ماژول درایو ، ماژول تغذیه ، کارتهای I/O  و کارت های انکودر  از نوع SMC  استفاده میشود . به دلیل اینکه به  این ماژول ها  تغذیه 24  ولت را جداگانه متصل میکنند . احتیاجی به تغذیه 24 ولت روی کابل شبکه DRIVE-CLIQ  ندارند

کابل مخصوص سبز رنگ همراه با تغذیه 24 ولت

این کابل علاوه بر 4 پین دیتا دو پین در پشت کانکتور برای انتقال 24 ولت دارد .از این کابل برای اتصال سروموتورهای زیمنسی که مبدل انکودر SMI  دارند  و خود انکودرهایی که مستقیما شبکه DRIVE_CLIQ  دارند استفاده میشود . این کابل را نمیتوان ساخت و باید به صورت اورجینال استفاده شود .و در متراژ های مختلف موجود می باشد.

مزایای شبکه DRIVE-CLIQ

  1. پیکربندی یکنواخت در ادوات سیستم درایو و سرو موتور ها و انکودرها
  2. پیکربندی هوشمند و عیب یابی ساده و راحت تر
  3. استفاده از سیم کشی کم و حذف نویز در سیستم
  4. استفاده و پیکر بندی از ادوات دیگر برندها با استفاده از این شبکه

برخی از ادواتی که از شبکه DRIVE-CLIQ پشتیبانی می‌کنند

  • کنترلر CU320
  • درایو S120
  • سروو موتور زیمنس همراه با مبدل SMI
  • کارت انکودر SMC
  • کارت TM31 نمونه از کارت I/O
برخی از ادواتی که از شبکه DRIVE-CLIQ پشتیبانی می‌کنند

PIN-OUT  مربوط به شبکه DRIVE-CLIQPIN-OUT  مربوط به شبکه DRIVE-CLIQ

 

توپولوژی شبکه DRIVE-CLIQ

به آرایش فیزیکی و اتصال کابلها و ادوات در شبکه DRIVE-CLIQ   توپولوژی نامیده میشود . در نرم افزارهای starter  و یا simotion scout   و یا TIA PORTAL   میتواند در بخش topology  این آرایش شبکه را مشاهده نمود و از این بخش بسیار مهم میتوان عیب یابی های مورد نیاز را انجام داد.

توپولوژی شبکه DRIVE-CLIQ