سورتینگ چیست؟

Sort به معنای مرتب‌سازی و سورتینگ هم به همین معناست.
سورتینگ راهی برای گروه‌بندی چیزهای مختلف با هم بر اساس عوامل مختلف است.
برای مثال، ممکن است چیزها را بر اساس رنگ، اندازه یا شکل مرتب کنیم. این فرآیند مرتب‌سازی به درک و استفاده آسان تر از چیزها کمک می کند.
مرتب‌سازی برای دو هدف مختلف استفاده می‌شود: بسته‌بندی و دسته‌بندی.

  • دسته‌بندی یا طبقه‌بندی به معنای گروه‌بندی یک سری از محصولات با ویژگی‌های مشابه است.
  • بسته‌بندی برای سازماندهی و تجمیع محصولات یکسان استفاده می‌شود.
نیک صنعت

سورتینگ روشی برای سازماندهی اشیا است تا بتوان آنها را راحت تر پیدا کرد.
اغلب برای دسته‌بندی محصولاتی مانند دام، طیور، ماهی و محصولات کشاورزی و… استفاده می‌شود.

معرفی انواع سورتینگ

انواع مختلف مرتب‌سازی (sorting): برای انواع مختلف محصولات وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید محصولات را بر اساس رنگ، اندازه، وزن، حجم، شکل و … مرتب کنید.
دستگاه سورتینگ اشیا را بر اساس رنگ جدا می کند تا افراد بتوانند به راحتی انواع مختلف غذا را پیدا کنند. به عنوان مثال، اگر مقداری آجیل سبز رنگ دارید، می تواند آنها را در سطل سبز رنگ قرار دهد. اگر قهوه ای بودند، می تواند آنها را در سطل قهوه ای قرار دهد. به این ترتیب آجیل ها به درستی دسته بندی می شوند و دیگر نگران مسموم شدن نخواهید بود ،در نهایت یک محصول یک دست خواهید داشت.

انواع روش ها و دستگاه های سورتینگ

روش‌های مختلفی برای مرتب‌سازی چیزها وجود دارد، از جمله برخی که از دستگاه‌ها استفاده می‌کنند.
مرتب سازی معمولا به دو صورت انجام می شود:

  1. یکی از راه‌ها این است که شخص این کار را با دست انجام دهد، که اغلب نادرست است و زمان زیادی می‌برد.
  2. راه دیگر استفاده از ماشین هایی است که سرعت و دقت بیشتری دارند. با این حال، این روش معمولاً گران‌تر و زمان‌بر است.
برای راه اندازی پروژه به کمک نیاز دارید؟

افراد به مرور زمان با کار بر روی محصول خسته می‌شوند ، ولی ماشین خستگی‌ناپذیر است و در تمام مدت کار، دقت خود را حفظ می‌کند.
در روش اول محصولات به صورت دستی دسته‌بندی می‌شوند. این می‌تواند منجر به اشتباه شود و بنابراین کیفیت محصولات همیشه عالی نیست.
در روش دوم که از دستگاه های سورتینگ استفاده می‌شود، احتمال اشتباه کاهش می‌یابد، بنابراین محصولات از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. ماشین‌ها ساعت‌های بیشتری کار می‌کنند و دقیق‌تر هستند،
انواع مختلفی از ماشین‌های سورتینگ وجود دارد که دو نوع مختلف از آنها معمولا استفاده می‌شوند: اسکنر لیزری و اسکنر مبتنی بر رنگ.
این دستگاه ها از اسکنر برای تعیین اندازه و رنگ محصولات در حال دسته بندی استفاده می کنند. برای مثال می توان از اسکنر لیزری برای بسته بندی سبزیجات، ترشیجات و سایر مواد غذایی استفاده کرد.
سورت در نوع دوم با نوار نقاله و دستگاه چرخشی انجام می شود. این ماشین ها از روش های مختلفی برای گروه بندی محصولات مختلف بر اساس اندازه و مقدار آنها استفاده می کنند. مثلا برای جدا کردن انواع خرما از نوار نقاله استفاده می‌شود، در حالی که سورتر چرخشی برای جدا کردن میوه‌های گرد مانند سیب خوب است.

دستگاه صفحه ارتعاشی (ویبراتور) چیست؟

نوع دیگری از دستگاه های مرتب سازی وجود دارد که دستگاه صفحه ارتعاشی (ویبراتور) است.
دستگاه ویبراتور از صفحه ارتعاشی برای جداسازی محصولات به دسته‌های مختلف استفاده می‌کند. این دستگاه بسیار بادوام و دقیق است و می‌توان آن را برای ایجاد ارتعاشات مختلف تنظیم کرد. صفحه دستگاه به راحتی تمیز می‌شود و نرخ استهلاک پایینی دارد. دستگاه ویبره نیز به دلیل کارآمد بودن و نگهداری آسان محبوب است.
دستگاه سورتینگ صنعتی با استفاده از ارتعاشات به جداسازی انواع دانه ها کمک می کند. آنها اغلب در کارخانه ها برای جداسازی دانه های خشک استفاده می شوند.
این دستگاه به پرورش دهندگان بذر گیاهان کمک می کند تا تولید بیشتری داشته باشند. بذرهای سالم را از بذرهای خراب جدا می‌کنند. محصولات را با دقت زیادی جدا می‌کند و کیفیت محصولات را بالاتر می‌برد. همچنین قابلیت‌های زیادی دارد که در نهایت منجر به کیفیت بالا و حجم تولید بالای محصول می‌شود.

دستگاه صفحه ارتعاشی (ویبراتور) چیست؟

معرفی دستگاه‌های سورتینگ

ماشین‌های سورتینگ ماشین‌های خاصی هستند که به تفکیک انواع مختلف محصولات کمک می‌کنند. آنها بسته به نوع محصولی که قرار است از هم جدا شوند، در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند.
انواع مختلفی از ماشین ها وجود دارند که به ما کمک می کنند تا انواع مختلف مواد غذایی را جدا کنیم. برخی از این دستگاه ها برای جداسازی برنج، لوبیا، مرغ و مرکبات استفاده می شوند.

سورتینگ تخمه

شرکتی که می‌خواهد در صنعت تخمه و آجیل به خوبی عمل کند، به ماشین سورت نیاز دارد تا به آنها کمک کند مواد خوب را از بد جدا کنند.
دستگاه سورتینگ تخمه دستگاهی است که می‌تواند دانه‌هایی از جمله آفتابگردان، خربزه، کدو تنبل، هندوانه و تخمه ژاپنی را پوست کند، شستشو و بسته‌بندی کند. از به‌روزترین فناوری‌ها برای بررسی و تجزیه و تحلیل محصولات استفاده می‌کند و سپس آنها را جدا کرده و به بخش های مختلف منتقل می کند.
دستگاه سورتینگ تخمه در کشور ما بسیار محبوب است. زیرا بسیار کارآمد است و می توان از آن برای رفع نیاز داخلی و همچنین بازار رقابتی استفاده کرد. علاوه بر این، این دستگاه به دلیل عملکرد عالی به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
بعضی از این دستگاه‌های دارای چندین دوربین است که از محصولات در حین سورت کردن عکس می‌گیرد. دوربین‌ها از الگوریتم های نوشته شده در سیستم‌های کامپیوتری برای جداسازی و دسته بندی محصولات بر اساس ترجیحات و نیازهای شما استفاده می کنند.

سورتینگ تخمه

دستگاه سورتینگ برنج

دستگاه سورتینگ برنج دستگاهی است که به جداسازی دانه های برنج کمک می کند. این کار با نگاه کردن به شکل، اندازه و رنگ دانه های برنج انجام می شود. علاوه بر این، برنج دانه شکسته و به اصطلاح برنج نیم دانه نیز جدا می شود. به این ترتیب تمام دانه های برنج یکدست و آماده بسته بندی می شوند.
وقتی مردم برنج می خرند، معمولاً می توانند برنج کامل یا برنج نیم دانه بخرند. برنج نیم دانه درست مثل برنج کامل است، اما نصف شده است. به این ترتیب فروشندگان برنج می توانند آن را به صورت جداگانه بسته بندی کرده و به عنوان راهی برای صرفه جویی در هزینه خرید به خریداران عرضه کنند. برنج نیم دانه معمولاً در غذاهایی استفاده می شود که به برنج معمولی نیاز دارند، مانند پوسته زرد و شیر برنج.
اگر می خواهید یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنید، این دستگاه سورت کردن برنج انتخاب خوبی برای شماست. این دستگاه می تواند ناخالصی ها را از برنج جدا کند، که فرآیند مهمی در تهیه غذا است. این دستگاه کوچک و با طرز کار آسان برای استفاده در فضاهای کوچک مانند خانه ها و کارگاه ها عالی است. همچنین ارزان‌تر از مدل‌های صنعتی است، به این شکل که می‌توانید با پول کمتری کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید.

دستگاه سورتینگ برنج

دستگاه سورتینگ حبوبات

دستگاه بعدی دستگاه مرتب سازی حبوبات است. بسیار مفید است زیرا هنگام برداشت حبوبات، ناخالصی های زیادی مانند سنگ وارد محصول می شود. این دستگاه به جداسازی ناخالصی های حبوبات کمک می کند تا خریداران بتوانند با پاکسازی حبوبات در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنند.

دستگاه سورتینگ مرغ و ماهی

دستگاه سورت مرغ و ماهی برای تفکیک این محصولات از هم و به دسته های مختلف استفاده می شود. این دستگاه مرغ یا ماهی را بر اساس اندازه و وزن آنها جدا می کند و محصولات هم وزن را در بسته بندی قرار می دهد. علاوه بر این، دستگاه مرغ یا ماهی را شستشو می دهد.

سورتینگ کیوی

دو نوع ماشین سورت کیوی در بازار وجود دارد – یکی که بر اساس وزن و دیگری بر اساس حجم مرتب می کند. هر دوی این ماشین ها از معیارهای خاصی برای دسته بندی کیوی ها استفاده می کنند.
دستگاه سورت کیوی حجمی میوه ها را با اندازه گیری حجم آنها دسته بندی می کند. سنسورها وعملگرها همچنین میوه ها را بر اساس اندازه و حجم مرتب می کنند.
دستگاه دسته بندی وزن میوه ها را اندازه گیری می کند و بر اساس وزن آنها دسته بندی می کند. این نوع دستگاه مرتب سازی دقت بیشتری نسبت به دستگاه حجمی دارد و معمولاً گرانتر است.

سورتینگ کیوی

سورتینگ میوه

دستگاه مرتب‌سازی میوه دستگاهی است که میوه‌ها را بر اساس حجم، وزن یا رنگ دسته‌بندی می‌کند. این دستگاه دارای مکانیزم پیچیده‌ای است که تمام مراحل شستشو، خشک کردن و صیقل دادن میوه را به سرعت و کارآمد انجام می‌دهد. سپس دستگاه میوه را با بسته٬بندی در کوتاه‌ترین زمان ممکن دسته بندی می کند. این دستگاه مرتب‌سازی میوه با کیفیت بالا را تضمین می کند!
دو نوع ماشین مرتب سازی وجود دارد:

  1. ماشین‌های مرتب‌سازی نوری
  2. ماشین‌های مرتب‌سازی مکانیکی

دستگاه‌های مرتب‌سازی نوری از یک لنز برای دسته‌بندی میوه‌ها و مرکبات بر اساس اندازه و شکل آنها استفاده می کنند.
دستگاه های مرتب سازی مکانیکی از یک سری درام های چرخان برای مرتب سازی میوه ها و مرکبات استفاده می کنند.
دستگاه سورت نوری با استفاده از تکنولوژی مدرن محصولات را با بهترین کیفیت شناسایی و دسته بندی می کند.
اما دستگاه مرتب سازی مکانیکی از لرزش برای جداسازی و جداسازی میوه های هم اندازه استفاده می کند.
دستگاه های مرتب سازی لیزری یا نوری بهتر از مکانیکی هستند زیرا مکانیسم دقیق تری دارند و با تکنولوژی بالا ساخته می شوند. آنها همچنین ضریب خطای بسیار پایینی دارند.
ماشین‌های دسته‌بندی میوه‌های زیادی وجود دارد، اما محدوده قیمت آنها بسته به اندازه و کارایی آنها متفاوت است.
دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که برای محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، دستگاه هایی وجود دارد که برای جدا کردن آجیل و میوه‌های خشک، سیب زمینی، تخم مرغ و سایر محصولات استفاده می‌شود.

سورتینگ میوه

مزایای سورتینگ چیست؟

عده ای در کشور ما بر این باورند که محصولات بسته بندی شده نشانه تجمل گرایی است! و قیمت آنها از خود محصولات بیشتر است. بنابراین، آنها ترجیح می دهند محصولاتی را خریداری کنند که از قبل بسته بندی نشده‌اند و در عوض به صورت عمده خریداری می شوند.
این فرآیند به محافظت از محصولات، استانداردسازی آنها و نگهداری آنها در شرایط خوب کمک می‌کند تا بتوان در آینده به راحتی از آنها استفاده کرد. همچنین به توسعه یک سیستم عرضه و کنترل مدرن‌تر در کشور کمک می‌کند که خرید آنلاین و سفارشات تلفنی را آسان‌تر می‌کند. این امر باعث حذف بسیاری از رفت و آمدهای غیر ضروری در شهر در آینده می‌شود.
فرآیند سورتینگ به کاهش مقدار زباله ای که هنگام حمل اقلام مختلف با هم ایجاد می شود کمک می کند. به عنوان مثال، هنگامی که بسیاری از مرکبات در کنار هم قرار می گیرند، فشار وزن می تواند به میوه آسیب برساند. اما، با فرآیند سورت، ابتدا میوه ها را در جعبه های مختلف جدا می کنند که باعث می شود فشار تنظیم شود و میوه همچنان سالم باشد.
فرآیند سورت کردن به جداسازی محصولات ناسالم، فاسد و بی کیفیت از محصولات سالم کمک می کند. این امر باعث می شود تا مشتریان بتوانند محصولات با کیفیت بالاتر را به راحتی دریافت کنند.
برخی از ماشین های سورتینگ دارای سیستم شستشو هستند که محصولات را قبل از جداسازی و بسته بندی شستشو می دهد.

تاثیر سورتینگ در کسب و کار

مرتب سازی در تجارت مهم است زیرا به کسب و کارها کمک می کند تا موجودی خود را پیگیری کنند. این به کسب و کارها کمک می کند پول بیشتری کسب کنند و کارآمدتر باشند.
دنیا به سمت روش‌های مدرن‌تر برای خرید کالاها پیش می‌رود و این اتفاق در آینده نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین در آینده، محصولات بیشتری از طریق تلفن و به صورت آنلاین به فروش خواهند رسید و در نتیجه، شرکت ها باید مطمئن شوند که بسته بندی آنها از استاندارد بالایی برخوردار است. اگر مشتریان هر گونه نقصی را در یک محصول ببینند، می‌تواند منجر به از دست دادن اعتماد آنها به شرکت و خود محصول شود.
بسیاری از افراد جامعه امروزی محصولات خود را از فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای خریداری می کنند. این فروشگاه ها محصولات خود را به صورت بسته بندی شده و برچسب دار به فروش می رسانند که خرید آنها را برای مردم آسان می کند. با این حال، از آنجایی که مردم مشغله بیشتری دارند و می‌خواهند محصولاتی را بخرند که ذخیره‌سازی آنها راحت‌تر باشد، آنها شروع به ترجیح محصولات بسته‌بندی کرده‌اند. این به این دلیل است که آنها دیگر مجبور نیستند محصولاتی مانند سبزیجات، میوه ها، گوشت و مرغ را تمیز کنند که زمان بیشتری می برد.
جالب است که محصولات ایرانی با وجود کیفیت بالا، جایگاه چندان خوبی در بازار جهانی به خود اختصاص نمی دهند. تنها دلیل آن بسته بندی ضعیف است. بسیاری از محصولات ایرانی به صورت عمده توسط کشورهای دیگر خریداری می شود و پس از انجام مراحل سورت و بسته بندی با سود کلانی به بازار جهانی عرضه می شود.